تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

سن مناسب ایمپلنت دندان

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

ایمپلنت یک درمان موفق در دندانپزشکی می باشد. این درمان یکی از بهترین و کامل ترین راه برای جایگزینی دندانهای از دست رفته می باشد. این روش درمان محدود به سن خاصی نمی باشد. ولی باید در سنی باشد رشد استخوانی و فکی فرد تکمیل شده است. ما در این مطلب قصد داریم راجع به سن مناسب ایمپلنت دندان صحبت نماییم.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان یک پایه از جنس فلز تیتانیوم می باشد. این پایه پیچ مانند درون استخوان فک قرار می گیرد. کاشت ایمپلنت مراحل مختلفی دارد. بعد از انجام این مراحل، حدود سه تا شش ماه بعد از کاشت ایمپلنت، استخوان فک به ایمپلنت جوش می خورد. سپس بر روی آن تاج ایمپلنت قرار می گیرد. در صورتی که فرد به فلز حساسیت داشته باشد بجای آن اکسید زیرکونیوم استفاده می شود.

شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت

کاشت ایمپلنت دندانی برای برخی افراد مناسب نمی باشد. اگر بخواهید از این درمان استفاده نمایید باید شرایط زیر را  داشته باشید.

  • برخورداری از سلامت جسمی
  • نداشتن مشکلات مزمن و بیماریهای خاص همچون فشار خون و دیابت
  • عدم دندان قروچه
  • میزان تراکم استخوان کافی
  • عدم مصرف سیگار
  • عدم مصرف نوشیدنیهای الکلی
  • سلامت لثه کافی
  • رعایت بهداشت دهان ودندان

درمان ایمپلنت قبل از سن بلوغ

همانطور که گفته شد حداقل سن مناسب ایمپلنت دندان18 سال می باشد. در این سن رشد استخوان بدن کافی می شود. در صورتی که پیش از این سن کاشت ایمپلنت انجام پذیرد، بین دندانها ناهماهنگی بوجود می آید. این ناهماهنگی به دلیل رشد استخوانهای فک در دندانهای مجاورو عدم رشد استخوان فک در منطقه کاشت رخ می دهد. در این حالت ممکن است ایمپلنت دندان کاشته شده در آینده کوتاهتر باشد. این مشکل برای وقتی است که یک ایمپلنت کاشته شده باشد. اگر چند ایمپلنت کاشته شود، اوضاع خیلی بدتر می گردد و ححتی ممکن است صورت دچار بد شکلی گردد.

ممکن است پیش از سن ۲۰-۱۸سالگی بنا به هر دلیلی دندانپزشک ناچار به کاشت ایمپلنت گردد. در این صورت پس از رشد کامل استخوانها، روکش تاج دندان را تعویض نماید . در این حالت تاج جدید باید متناسب با دندانهای کناری خود باید باشد.

شرایط فیزیولوژیک لازم برای درمان ایمپلنت

برای هر گونه درمانی بدن باید یکسری شرایط فیزیولوژیک داشته باشد. در این زمینه داشتن دندانهای دائمی مهمترین ویژگی برای درمان ایمپلنت می باشد. اگر در زمان کودکی و وقتی که دندانها هنوزشیری باشد، دندان از دست برود، نمیتوان ایمپلنت را کاشت.

بعنوان مثال در یک کودک 12 ساله ممکن است یکی از دندانهایش از دست داده باشد.  در این حالت احتمال پوسیدگی سایر دندانها  زیاد می گردد. در این حالت دندان نمیکارند. به جای آن از بافتهای استخوان و فکی فرد مراقبت می گردد. پس از کامل شدن رشد استخوان ها، اقدامات لازم انجام می گیرد.

نتیجه گیری

درست است که گفته می شود این درمان محدودیت سنی ندارد و سن مناسب ایمپلنت دندان مشخص نگردیده است. ولی مسئله مهم ان است که فرد شرایط مساعد برای کاشت ایمپلنت را داشته باشد. در صورتی که بخواهید بهترین نتیجه را از این درمان بدست آورید، باید حداقل شرط لازم برای کاشت داشته باشید. این حداقل شرایط عبارت است از کامل شدن رشد استخوانی بدن.

اصل کاشت ایمپلنت به سلامت جسمی فرد، تراکم استخوان و نحوه زندگی فرد بستگی دارد. در صورتی که فرد دارای بیماری خاصی باشد، مهم نیست که تا چه اندازه تراکم استخوان دارد یا غیر. در ابتدا باید بیماری خود را کنترل نماید . سپس اقدام به کاشت ایمپلنت نماید.