تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

جرمگیری دندان با اولتراسونیک

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

جرم گیری دندان یکی از موارد فوق العاده مهم برای حفاظت از دندان می باشد. در صورت عدم رعایت بهداشت دهان ودندان، اطراف دندانهایتان پلاکهای دندانی پدید می آید. برای رفع آنها به درمانی نیاز دارید که به آن جرم گیری می گویند. روش های مختلفی همچون جرم گیری سنتی و یا جرم گیری با لیزر وجود دارد.  مدرن ترین نوع جرم گیری، جرمگیری دندان با اولتراسونیک می باشد. در این مطلب راجع به آن توضیح می دهیم.

آیا جرمگیری دندان ضرر دارد؟

وجود پلاک بر روی دندانها مساوی است با عفونت لثه و آسیب به دندانها. با جرم گیری دندان این پلاکهای میکروبی را از بین می برند. برخی مردم فکر میکنند با جرم گیری مینای دندان از بین می رود.  در صورتی که این تصور کاملا غلط می باشد. جرمگیری باعث تقویت دندان می گردد نه از بین رفتن آن. اگر شما از عوارض جرم دندان آگاه باشید، به طور مرتب اقدام به جرم گیری می نمایید.

جرمگیری با دستگاه اولتراسونیک

چند وقتی است که دستگاه اولتراسونیک در زمینه دندانپزشکی به کار می رود. یکی از رایج ترین موارد استفاده از آن جرمگیری با دستگاه اولتراسونیک می باشد. در این متد از یک قلم مخصوص برای جرم گیری استفاده می شود. این قلم با استفاده از  امواج صوتی کار می کند. با این روش رسوبات چسبنده به دندانها بخصوص در لبه لثه و دندان  جدا می گردد.

دستگاه فراصوت

این دستگاهها به صورت مکانیکی  عمل می کنند. بدین معنی که ارتعاشات فراصوت حاصل از این دستگاه بر روی محل مورد نظر امواجی را ایجاد می کند. انرژی این امواج حاصل ازارتعاشات فراصوتی، پلاکهای چسبیده به دندان را لق می کند. سپس به راحتی و با جریان آب آنها را از دندان جدا می کنند.

مکانیسم عمل

مکانیسم این دستگاه بر پایه عملکرد مکانیکی این دستگاه می باشد. قلم جرمگیری اولتراسونیک یک سری امواج پی در پی ایجاد می کند. این امواج  لایه جرم و پلاک های چسبیده به سطح دندان را می لرزاند.  این کار آنقدر انجام می گردد تا در نهایت آنها را متزلزل کند.

سپس برای جداسازی جرم ها ،ازجریان آب پرفشار و یا دهانشویه ضد باکتری استفاده می گردد.  این جریان ازسوراخی درنوک قلم جرمگیری پاشیده می شود. در نهایت ذرات شل شده بر روی سطح دندان براحتی پاک شده و شسته می شوند.

جریان آب در جرم گیری فراصوت

جریان پرفشار آب دو کار متفاوت انجام می دهد.

 قلم جرمگیری خنک می شود:

قلم جرم گیری به علت ارتعاشات خیلی سریع گرم می شود. بهمین دلیل برای خنک کردن آن از این شیوه استفاده می گردد.

ذرات چسبیده به دندان به خوبی پاک شوند:

همانگونه که در بالا به آنها اشاره گردید ذرات جرم دندان بر اثر ارتعاشات فراصوت شل می شوند. برای اینکه دست در این کار دخالتی نداشته باشد و همچنین کار با کمترین ضرری ایجاد گردد. از طریق پاشش آب این ذرات از دندان جدا می شوند.

انواع دستگاه فراصوت

دستگاههای فراصوت چندین مدل دارند. مدلهای قدیمی تر فقط سطح دندان را پاک میکنند. دستگاههای مدرن ترعلاوه بر سطح دندان، پاکسازی ریشه دندان که در زیر لثه قرار دارد، را هم انجام می دهند.

فواید جرمگیری دندان با دستگاههای اولتراسونیک

  • جرمگیری اولتراسونیک به اندازه جرمگیری دستی در برداشتن باکتریها و جرم موثر است.
  • در مورادی که عمق شیار بین لثه و دندان بیشتر از ۴ میلی متر باشد، قلم جرمگیری اولتراسونیک موثرتر از قلم دستی است.
  • معمولا درمان با این روش سریعتر از روش سنتی است.
  • با این روش تجربه جرمگیری برای بیمار راحت تر است.
  • نوک قلم بسیارکوچک بوده و با فشار بسیار کم کار می کند.
  • به دلیل باریک بودن سر قلم، در تمیز کردن سوراخها و شیارهای کوچک موثرتر است.

سخن پایانی                  

یک نکته مهم را مد نظر خود قرار دهید. جرمگیری چه از نوع دستی و سنتی باشد، چه از نوع لیزر ویا فراصوت. هدف از جرم گیری برداشتن پلاک و باکتریهای مضرو جلوگیری از التهاب و عفونت لثه می باشد. این درمان هزینه بالایی ندارد ولی از ابتلا به بیماریهایی که درمان آنها هزینه بر می باشد جلوگیری میکند. سعی کنید به دندانپزشک مراجعه کنید و با مشورت او در دوره های مختلف این درمان مفید را انجام دهید.