تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

مراقبتهای بعد از جرم گیری دندان

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

زیبایی چهره در دنیای امروز برای حضور در جامعه امری انکار ناپذیرمی باشد. موارد زیادی در زیبایی چهره موثرند. یکی از این موارد داشتن لبخندی زیبا با دندانهای سفید می باشد. متد مختلفی برای سفید کردن دندان و جرم گیری موجود می باشد. جرم گیری یکی از راههای موثر در مراقبت از دندانها می باشد. خود جرم گیری فقط بخشی از درمان می باشد. اصل کار مراقبتهای بعد از جرم گیری دندان می باشد. در این مطلب برخی از این مراقبتها را برایتان توضیح می دهیم.

جرم دندان

وقتی که بعد از غذا مسواک نزنید، مابقی دندان بر روی دندانها باقی می ماند. در مرز دندان و لثه معمولا این باقیمانده غذا توسط باکتریها لایه ای چسبناک تولید می گردد. در واقع جرم دندان یک لایه چسبناک است که بر روی دندانها رسوب نموده است. در صورت مسواک زدن بعد از غذا این لایه براحتی از دندانها جدا می شود. البته در صورتی که مسواک زده نشود، این لایه به دندان می چسبد. وجود پلاک بر روی دندانها مساوی است با عفونت لثه و آسیب به دندانها. با جرم گیری دندان این پلاکهای میکروبی را از بین می برند.

عوارض جرم دندان

پلاک دندان به مرور زمان با رعایت نکردن بهداشت دهان ودندان بر روی دندانها ایجاد می گردد. پلاک ها بعد از چند روز به دندانها می چسبند و به سختی جدا می شوند. این موارد باعث عوار مختلفی می گردد. مهمترین این عوارض عبارتنداز :

  • پوسیدگی دندان.
  • بد رنگی دندان.
  • بوی بد دهان.
  • از بین رفتن بافت لثه اطراف دندان.
  • تحلیل لثه.
  • تحلیل استخوان فک.
  • لق شدن و افتادن دندان.

 

جرم پشت دندان جلو

معمولا افراد دندانهای خود را بدون توجه به اصول مسواک می زنند. این افراد معمولا فقط جلوی دندانهای خود را مسواک می زنند. یکی از مناطقی که زیاد به آن توجهی نمی شود، پشت دندان ها می باشد. اگر رعایت بهداشت دهان ودندان برای این منطقه انجام نگردد، میزان جرم زیادی جمع می گردد. این نکته را بدانید که جلوگیری از این مشکل بسیار راحت می باشد. برای رفع این پلاک ها باید از نخ دندان و مسواک به درستی استفاده گردد.

مراقبتهای بعد از جرم گیری دندان

معمولا درمانها چندین بخش می باشد. در این درمان فقط نیمی از کار در مطب انجام می پذیرد. اصل کاربعد از درمان جرم گیری دندان می باشد. بعد از هر درمان باید یک سری مراقبتهایی برای گرفتن بهترین نتیجه انجام داد. جرم گیری دندان هم از این قائده مستثنی نیست. این مراقبتها بعد از جرم گیری موارد زیادی را شامل می شود. پر کاربردترین مراقبتهای بعد از جرم گیری  دندان شامل موارد زیر می باشند:

تغذیه

به طور کلی بعد از انجام جرم گیری دندان دردندانپزشکی، تا چند ساعت نباید چیزی میل بنمایید. معمولا دندان ها بعد از انجام درمان جرمگیری، حساس و آماده برای جذب رنگ می شوند. به همین دلیل تا مدتی از خوردن و نوشیدن مواد غذایی پرهیزنمایید. علاوه بر این تا یک هفته باید از خوردن و نوشیدن مواد رنگی که به سرعت جذب دندان ها می شود پرهیز کنید. این مواد میتوان به چای، قهوه، نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا، غذاهای حاوی رب گوجه، زعفران و یا زردچوبه اشاره نمود.

استفاده از دهانشویه

حتما قبل و بعد از انجام جرم گیری از دهانشویه استفاده نمایید.

مسواک زدن اصولی

رعایت بهداشت دهان و دندان از مهم ترین عواملی است که روی جرم گیری دندان تاثیر گذار می باشد. مهمترین مورد آن هم مسواک زدن اصولی می باشد. برخی از افراد به درستی مسواک نمی زنند و نخ دندان نمی کشند. به همین سبب بعد از انجام جرم گیری دندان، مهمترین توصیه دندانپزشک به شما مسواک زدن می باشد. سعی نمایید روش درست مسواک زدن را از دندانپزشک خود آموزش ببینند.

استفاده از خمیر دندان مخصوص

ممکن است بعد از درمان جرم گیری، دندان های شما با حساسیت رو به رو گردد. در این حالت باید از خمیر دندان های مخصوص ضد حساسیت استفاده کنید. برای انتخاب خمیر دندان حتما از دندانپزشکتان نظر بخواهید. علاوه بر آن می توانید از مواد مخصوص دیگر برای کاهش حساسیت دندان و لثه استفاده نمایید.

عدم جویدن آدامس پس از جرمگیری دندان

پس از جرم گیری سعی کنید تا چند ساعت اولیه از جویدن آدامس بپرهیزید. ممکن است جرم دندان در زیر لثه به دندان ها آسیب برساند و آن ها را لق نماید. در این شرایط ممکن است جویدن آدامس موجب آسیب جدی به دندانها گردد.