تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

پست و کور دندان

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

پست و کور دندان (Post and core) یکی از درمانهای ترمیمی در علم دندانپزشکی می باشد.  معمولا پس از عصب کشی، این درمان نیاز می شود. هنگامی که بخش قابل توجهی از ساختار دندان برداشته می شود، برای نگه داشتن روکش دندان از پست و کور استفاده می شود. از این روش برای بهبود ساختار دندان استفاده می‌شود و به تاج دندان اجازه می‌دهد که در محل مناسب قرار گیرند. در این درمان روکش دندان نقش تاج دندان را بر عهده می گیرد.

پست و کور چیست؟

همانگونه که در بالا به آن اشاره گردید بعد از عصب کشی از این روش استفاده می شود. پست میله ای است که در داخل کانال ریشه دندان قرار می گیرد.  کورهم بر روی آن قرار می گیرد. کور یا هسته، مواد ترمیمی است که برای بازسازی ساختار از دست رفته دندان استفاده می شود. این درمان دندان از بین رفته را کامل می کند تا روکش پشتیبانی مناسبی داشته باشد.

پست و کور دندان در چه مواردی لازم است؟

ممکن است دندانها بشدت تخریب شده باشند و یا شکسته باشند. حتی ممکن است طی درمان ریشه بخش اعظمی از ساختار دندان برداشته شود. در این حالات معمولا 1تا 2 میلیمتر از تاج دندان باقی مانده است. این میزان تاج دندان قادر نیست که هیچ روکشی بر روی آن قرار گیرد. علاوه بر آن معمولا این حد تاج دندان قادر نیست در برابر فشارهای حاصل از جویدن دوام بیاورد و می شکند. در این موارد برای تقویت ساختار دندان پست و کور استفاده می گردد. با این درمان دندان قادر خواهد بود روکش را نگه دارد. بخش از دست رفته دندان با این درمان بازسازی می شود.

در چه شرایطی پس از عصب کشی نیاز به پست و کور است؟

همانطور که در بالا به آن اشاره شد، وقتی که بخش اعظمی از دندان ها از بین بروند از این درمان استفاده می شود. اگر آسیب های دندان به حدی باشد که دندان بتواند روکش را نگه دارد، معمولا از این روش استفاده نمی شود.

انواع پست و کور دندان چیست؟

دو نوع درمان پست و کور وجود دارد:

  • پست و کور پیش ساخته : این مدل بصورت آماده وجود  دارد . این نوع پست با نظردندانپزشک درون دندان قرار می گیرد.
  • پست و کور سفارشی : این مدل پس از قالب گیری، در لابراتوار های دندانپزشکی ساخته می شود. ممکن است این پست ها چند پایه باشند.

چگونه دندان با پست و کور ترمیم می شود؟

مراحل انجام درمان پست و کوربه شرح زیر ست.

  • ابتدا دندان عصب کشی می شود. برای عصب کشی سوراخی در تاج دندان ایجاد می شود.از طریق این سوراخ با کمک ابزاری به نام فایل  تمامی منطقه پالپ و دیواره های دندان در چندین مرحله به طور کامل تخلیه می شوند.
  • در مرحله بعد داخل دندان به طور کامل ضد عفونی و پاکسازی میگردد.
  • سپس  پست در کانال ریشه قرار داده شده و فیکس می شود.
  • در مرحله بعد دندان با موادمخصوص  پر کننده فضای خالی دندان، پر می شود.
  •  در نهایت دندان شکل دهی می شود و آماده روکش می گردد.
  • در این مرحله دندان قالب گیری می شود تا روکش برای آن ساخته شود. پس از آماده شدن روکش، روکش بر روی دندان چسبانده می شود.

جنس پست و کور چیست؟

جنس پست معمولا ازاستیل، کامپوزیت، تیتانیوم، آلیاژ تیتانیوم و یا طلا می باشد. جنس کور هم از همان مواد پرکننده دندان می باشد. از موادی مانند آمالگام، رزین کامپوزیت و یونومر آی گلاس.