تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

درمان اورجت 

مشکل فک و صورت

معمولا دندانها بصورت مرتب، با کمی فاصله و بر روی هم قرار می گیرند. در شرایط نرمال دندانهای قدامی فک بالا حدود 2 میلیمتر جلوتر از دندانهای فک پایین است . اگر این فاصله بین فک ها بیش از 2 میلیمتر باشد اصطلاحا گفته می شود، بیمار دچار بیماری اورجت افزایش یافته (Increased overjet)می باشد.  به زبان ساده تر، به جلوزدگی دندانهای فک بالا اورجت گفته می شود. در این مقاله راجع به دلایل ایجاد و راه درمان آن صحبت می کنیم.

دلایل ایجاد اورجت

از مهمترین دلایل ایجاد اورجت، عادات بد دهانی همچون مکیدن انگشت ها، مکیدن لب و یا مکیدن زبان بخصوص در زمانهای کودکی می باشد. این مشکل باعث افزایش ریسک آسیب به دندانهای قدامی می باشد به طور کلی در صورت وجود مشکلات فکی واسکلتی براساس شرایط بیمار و همچنین نوع و میزان وخامت مشکل، اقدام به درمان می گردد.

اگر مشکل مربوط به جلو بودن فک بالا می باشد، بایستی که فک بالا به عقب برده شود و بالعکس آن، اگر مربوط به عقب بودن فک پایین باشد، فک پایین به جلو آورده می شود و همچنین اگر مشکل مربوط به هر دو فک باشد، فک بالا به عقب و فک پایین به جلو آورده می شود.  اگر مشکلات مربوط به ناهنجاری های فکی و اسکلتی باشد، برای دریافت بهترین نتیجه باید درمان قبل از رسیدن به سن بلوغ انجام پذیرد. اگر برای رفع این مشکل بعد از بلوغ اقدام گردد، برای دریافت بهترین تنیجه بایستی جراحی همراه با ارتودنسی  انجام گردد.

درمان اورجت

همانطور که گفته شد، درمان اورجت محدودیت سنی خاصی ندارد یعنی اینکه بیمار مبتلا به ناهنجاری اورجت در هر سنی می تواند برای درمان اقدام کند البته اگر زودتر از سن بلوغ برای درمان اقدام گردد مسلما نتیجه بهتری را دریافت می کند و طول دوره درمان خیلی کمتر می باشد. اگر مشکل ایجاد اورجت از دندانها باشد، در هر سنی و براحتی با انجام درمان ارتودنسی مشکل رفع می گردد. ارتودنسی ثابت در درمان اورجت بی نهایت مفید می باشد البته طول دوره درمان به ین روش 1/5 تا 2 سال می باشد.

در موقعی که علت بروز اورجت ناهنجاری فکی باشد، متخصص ارتودنسی، ابتدا فرد را به متخصص جراحی فک ارجاع می دهد  و سپس اقدام به مرتب کردن دندانهای بیمار از طریق ارتودنسی  می نماید.

در صورتی هم که بیمار به سن بلوغ نرسیده باشد، نیاز به جراحی فک نمی باشد. فک ها در سنین قبل از بلوغ با همان ارتودنسی تغییر موقعیت می دهند.

به طور کلی، برای درمان اورجت، دندانها باید صاف و مرتب شوند. این کار از طریق روش درمانی ارتودنسی، عمل جراحی فک و یا هر دو انجام میشود.

>

ارتودنسی

در ارتودنسی فانکشنال برای اصلاح مشکلاتی که به ارتباط بین دندانهای بالا و پایین ربط دارد،  از وسیله های عملکردی استفاده می شوند.

این قبیل وسیله های درمانی برای حرکت دادن فک به موقعیت بهتر که درآن دندانها برروی همدیگر جفت می شوند، استفاده می شود. وسیله فانکشنال ممکن است پیش از براکت یا همزمان با آن به کار گرفته شود.

>

براکت

پس از اینکه فکها در راستای همدیگر قرار گرفتند، اقدام به صاف و مرتب کردن دندانها می کند. براکت در یک راستا کردن دندانها بی نهایت موثر می باشد. در این روش درمانی ممکن است تا سه سال براکت در دهان باشد پس از آن هم باید با نظر پزشک وسیله ای دیگر به نام ریتینر درون دهان قرار گیرد تا در نهایت وضعیت دندانها ثابت گردد.

>

عمل جراحی فک

این روش درمان جهت اصلاح عدم تقارن صورت و نامتناسب بودن فک ها می باشد. متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت با هم کار می کنند و برنامه درمانی خوبی برای شما طراحی می کنند این طراحی درمان، با توجه به عکسهای رادیوگرافی و همچنین قالب گیری دندانها انجام می پذیرد . به طور معمول در ابتدا یک تا یک و نیم سال براکت درون دهان قرار می گیرد، سپس جراحی فک انجام می پذیرد .