تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

درمان اوربایت

مشکل فک و صوت

اوربایت دندان همپوشانی غیرنرمال دندانهای بالا و پایین می باشد. همانطور که در مقالات قبلی گفته شد، همپوشانی نرمال فک ها، یا بعبارت دیگر فاصله نرمال بین دو فک بالا و پایین تقریبا دو میلی متر می باشد. ولی در اوربایت این فاصله معمولا متفاوت از این میزان نرمال می باشد. این مشکل یکی از مشکلات شایع در جامعه می باشد. اوربایت چهره را تغییر می دهد.

تشخیص اختلال اوربایت

برای تشخیص اوربایت فقط به یک آینه هنگام لبخند زدن نیاز می باشد. فک ها را در حالتی که دهانتان بسته است، روی هم قرار می دهید. سپس لب هایتان را همانند زمانی که می خواهید لبخند بزنید، باز نمایید. حال می تواید درون آینه تمامی شرایط مانند موقعیت فک ها را ارزیابی نمایید.

اگر دندان های بالایی شما بیش از اندازه نرمال روی دندان های پایینی قرار گیرد،شما مبتلا به وربایت می باشید. بنابراین  برای درمان اوربایت باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. به طور کلی افرادی که عارضه اوربایت دندان را دارند ظاهر و حالت قرارگیری فکین در آن ها طبیعی نمی باشد. این موضوع با یک نگاه قابل تشخیص است.

تفاوت اورجت و اوربایت در درمان ارتودنسی چیست؟

همانطور که گفته شد جلوزدگی دندانها یکی از مشکلات شایع در جامعه می باشد. وقتی که راجع به جلوزدگی های دندانها تحقیق نمایید حتما به دو اصطلاح اورجت و اوربایت برخورد می کنید. در این جا می خواهیم کمی راجع به تفاوت این دو عارضه صحبت نماییم.

اورجت یا اوربایت؟

درصورتی که دندانهای جلویی فک بالایی شما به طور افقی جلوزدگی دارد، یعنی فاصله افقی بین دندانهای بالا و پایین بیش از حد نرمال می باشد. به این مشکل اورجت گفته می شود.

ولی اگر بین دندانهای جلویی بالایی و پایینی به طور عمودی جلوزدگی وجود داشته باشد،به این مشکل اوربایت می گویند. به عبارت دیگر، در حالت نرمال هنگام بسته بودن فکها، حدود یک چهارم از سطح دندانهای جلویی پایینی پشت دندانهای جلویی بالایی قرار می گیرند. ولی در اوربایت، میزان همپوشانی دندانها بیشتر از حد معمول می باشد.

بر اساس یک تحقیق بین المللی، تقریبا یک پنجم افراد دچار ارورجت و حدود 25 درصد  افراد هم مشکل اوربایت دارند.

روشهای درمان اورجت و اوربایت

اورجت و اوربایت موجب مسائل و مشکلات دیگری هم می شوند. بعنوان مثال می توان به احتمال شکستگی و همچنین لب پر شدگی دندانها اشاره نمود. اوربایت ایجاد مشکلاتی در تلفظ حروف بخصوص در حروف س و ش می نماید.به همین علت درمان این مشکل به شما توصیه نمی گردد.

بهترین روش برای درمان این مشکل ارتودنسی دندانها می باشد.  با استفاده از ارتودنسی دندانها، میتوان براحتی این مشکل را حل نمود. البته باید توجه داشته باشید که ارتودنسی یک شیوه درمانی زمان بر می باشد.

یکی دیگر از روشهای درمانی اوربایت، استفاده از براکت برای درمان آن می باشد. بریس های ارتودنسی متداول ترین روش برای جابجایی دندانها و تصحیح مشکلاتی نظیر اوربایت می باشند. این گزینه درمانی محدودیت سنی ندارد و در هم سنی میتوان از آن استفاده نمود.

اگر پس از استفاده از براکت ها نتیجه دلخواه گرفته نشد برای تکمیل این درمان با توجه به نظر دندانپزشک می توان از قطعات درمانی ای مانند نگهدارنده یا ریتینر، کش های مختلف ارتودنسی و همچنین بسط دهنده های فکی یا اکسپندراستفاده کنید.

یکی دیگر از درمانهایی که دندانپزشک متخصص ارتودنسی در برخی مواقع با توجه به شرایط ناچار به انجام آن می باشد کشیدن یک یا چند دندان می باشد. با این کار شرایط و فضای کافی برای سایر دندانها ایجاد می گردد.