تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

لیفت سینوس باز و بسته

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

امروزه یکی از راههای درمانی جایگزینی دندانهای از دست رفته ایمپلنت می باشد. برای اینکه ایمپلنت موفقی داشته باشید باید استخوان فک سالمی داشته باشید. برخی افراد استخوان فکشان بنا به دلایلی تحلیل رفته است. یکی از رایج ترین درمانها برای این مشکل سینوس لیفت می باشد.

سینوس چیست؟

سینوس ها فضایی هستند در داخل استخوان های صورت، سر، پیرامون بینی و چشم که در حالت طبیعی سینوس ها مملو از هوا بوده و به وسیله یک لایه مخاط پوشیده شده است. بهتر است بدانید که سینوس ها از طریق یک کج راه باریک به بینی مرتبط می شوند و از طریق این راه ترشحات خود را برای دفع به بینی می ریزند

سینوس لیفت چیست؟

سینوس لیفت درمانی است جهت افزدن استخوان به فک بالایی برای کاشت ایمپلنت. جراحی سینوس لیفت را در برخی منابع پیوند سینوس می گویند. این جراحی زمانی انجام می گیرد که ارتفاع استخوان در فک بالا به اندازه کافی نباشد. در این حالت با استفاده از روش درمانی سینوس لیفت، استخوان کافی جهت کاشت ایمپلنت جایگذاری می گردد. این عمل جراحی حتما باید توسط پزشک متخصص و مجرب انجام گیرد. اگر سینوس ها هم به فک بالا نزدیک گردند نیز این عمل انجام می پذیرد.

انواع لیفت سینوس

سینوس لیفت یک درمان مهم وحساس می باشد. این درمان به دو طریق انجام می پذیرد. این دو طریق عبارتند از:

لیفت سینوس باز

جراحی سینوس لیفت باز روش قدیمی این درمان می باشد. شایعترین مدل انجام این درمان می باشد. این درمان تحت بیهوشی انجام می پذیرد. این درمان با استفاده از برش لثه و سوراخ نمودن محل قرار دادن ایمپلنت در فک بالا انجام میگیرد. پس از برش لثه، با استفاده از یک وسیله مخصوص غشای سینوس را به سمت بالا هدایت می نمایند. سپس پیوند استخوان انجام گردیده و زخم بخیه زده می شود. دوره نقاهت برای این درمان بین 4تا6 ماه می باشد. سپس ایمپلنت قرار داده می شود.

معایب لیفت سینوس باز چیست؟

جراحت و عوارض آن همچون تورم ، کبودی در ناحیه تحت عمل از جمله مهمترین معایب لیفت سینوس باز می باشد.

شرایط لازم برای لیفت سینوس باز

در صورتی که بیمار دارای استخوان فک بالایی کافی برای نصب ایمپلنت نباشد، باید این درمان  انجام گردد.

لیفت سینوس بسته

این متد درمانی آسیب کمتری  به فرد وارد مینماید. این شیوه درمانی نیازی به ایجاد برش در لثه ندارد. تمام کارهایی که در این درمان انجام میگردد از همان سوراخی است که برای کاشت ایمپلنت زده می شود. دراین درمان با ابزار جراحی خاصی غشای سینوس به بالا زده می شود. سپس یک سری بالشتک بادی در داخل آن انجام می پذیرد. این کار برای جلوگیری از پارگی غشا سینوس می باشد. سپس پیوند استخوان انجام می گردد .و در نهایت ایمپلنت جایگذاری می گردد.

برای درمان سینوس لیفت بسته به حجم اولیه 3 تا 4 میلیمتر استخوان در فک نیاز می باشد. در این روش برخلاف روش لیفت سینوس باز کبودی و تورم وجود ندارد.

معایب لیفت سینوس بسته چیست؟

نیاز به جراح ماهر و با تجربه از جمله مهمترین معایب این درمان می باشد. علاوه بر آن میتوان به احتمال بالای پاره شدن غشای سینوس اشاره نمود.

شرایط لازم برای لیفت سینوس بسته

لیفت سینوس بسته در صورتی که بیمار حداقل ۳ تا ۴ میلی متر استخوان داشته باشد، انجام می شود.