شماره تماس : 02122016608

آبرسان و مرطوب کننده

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

مطمئنا در دنیای امروز بارها دو اصطلاح کرم های آبرسان و مرطوب کننده را شنیده اید. اما در باره این دو نوع کرم چه میدانید. شاید فکر کنید که هر دو آنها یکی می باشند ولی این را بدانید که اشتباه می کنید. در این مطلب قصد داریم تفاوت بین این دو نوع محصول مراقبت پوست برایتان توضیحاتی را ارائه بدهیم.

آبرسان و مرطوب کننده

برخی فکر میکنند که آبرسان مخصوص پوستهای خشک می باشد. اما آبرسانی به پوست همانند آبرسانی به سایر اعضا بدن امری حیاتی می باشد. بنابراین هیچ اهمیتی ندارد نوع پوست شما چیست. پوست شما از هر نوعی که باشد نیاز به آبرسانی برای داشتن بهترین عملکرد دارد.

در اینجا یک مسئله وجود دارد. آیا آبرسانی همان مرطوب کردن است؟ محصولات زیادی در بازار وجود دارد که برای مراقبت از پوست می باشد. انواع روغنها، کرم ها و ژل ها وجود دارند که برای تقویت پوست استفاده می گردند. اما کدام یک از آنها برای پوست شما مناسب است؟ کدام یک آبرسان می باشد و کدام مرطوب کننده؟

معمولا روی محصولات مرطوب کننده و آبرسان یک سری اصطلاحات می نویسند. بعنوان مثال :

مسدودکننده یا Occlusive که بیشتر روی محصولات مرطوب کننده (moisturizers) یادداشت می گردد.

نم نگهدارها یا Humectant و آبرسان‌ها یا Hydrators

مرطوب کننده ها

این محصولات برپایه روغن می باشند. عملکرد این محصولات بصورت مسدودکننده می باشد. در این محصولات از روغن های متفاوتی استفاده می گردد. از قبیل

  • روغن های پالایشگاهی(وازلین)
  • روغنهای معدنی(روغن بچه)
  • امولینیتهای متفاوت(رون های گیاهی)

این مواد بر روی سطح پوست یک لایه‌ی مسدود کننده تشکیل می‌دهند. با تشکیل این لایه از خروج رطوبت و آب پوست جلوگیری می‌کنند. به همین راحتی پوست لطیف‌تر شده و دیرتر خشک می‌شود.

آبرسان‌ها

 این مواد خاصیت نم نگهدارندگی دارند. مهمترین مواد تشکیل دهنده آبرسان ها گلیسرین و هیالورونیک اسید می باشد. این مواد با جذب آب در سطح پوست از خروج آنها از پوست جلوگیری می کند. این مواد به طور فوق العاده ای قادر به جذب آب می باشند. به عنوان مثال هیالورونیک اسید می‌تواند تا ۱۰۰۰ برابر وزنش رطوبت جذب کند و بهترین ماده‌ی آبرسان یا نم ‌نگهدار محسوب می‌شود.

انتخاب بهترین آبرسان و مرطوب کننده

برای انتخاب بهترین ها برای مراقبت پوست باید باید عملکرد انواع آبرسان ها و مرطوب کننده ها آشنا باشید.هر چقدرعملکرد این مواد در جلوگیری از کم آب شدن پوست بیشتر باشد، آن محصول موفقتر و بهتر می باشد. در کل نکته ای که خیلی مهم می باشد و تاثیر بسزایی در عملکرد این مواد دارد نوع پوست ما می باشد.