تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

بریج مریلند

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

در گذر زمان امکان دارد دندانهای فرد بنا به دلایل مختلف از دست برود. دلایلی همچون ضربه خوردن، پوسیدگی بیش از حد و عدم رعایت بهداشت دهان ودندان از این مسائل می باشد. تا چند سال پیش یکی از مشکلات بشر بی دندانی بود. هدف از  دندانپزشکی نوین، بازگرداندن حالت طبیعی دندانهای از دست رفته و زیباتر کردن لبخند با استفاده از متد مختلف می باشد. در حال حاضر جمعیت فعلی ایران یک جمعیت جوان می باشد و بزودی این جمعیت پیر می گردند و نیاز به راههایی برای جبران دندانهای از دست رفته آنها باید داشته باشیم. راههایی همچون ایمپلنت و بریج  دندان. در علم دندانپزشکی راههایی برای جبران این مسئله وجود دارد. یکی از این راهها بریج مریلند می باشد.

 

بریج مریلند (Maryland bridge)

 بریج پیوند مریلند (همچنین به آن بریج پیوند رزین یا یک بریج مریلند نیز گفته می شود) از جنس پرسلن ، پرسلن بر پایه فلز و یا پلاستیک ساخته می شوند که توسط یک بدنه فلزی یا پرسلنی پشتیبانی می شود. در این روش بال ها یا زائده های فلزی یا پرسلنی اغلب در فقط یک طرف بریج به دندان های موجود شما متصل می شوند.

 معایب و مزایا بریج دندان مریلند

  • پل های مریلند مشابه پل های سنتی هستند ، با این تفاوت که با به جای روکش دندان، دو عدد نگهدارنده فلزی دارند که باعث می شود به دو دندان مجاور متصل شود. دندان های مجاور باید کاملا سالم باشند.
  • چون قطعات فلزی در پشت دندان ها قرار می گیرند کسی متوجه مصنوعی بودن بریج مریلند نمی شود. و هنگام جویدن یا صحبت کردن مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد.
  • البته اتصالات فلزی ممکن است باعث تغییر رنگ دندان های پایه بخاطر اتصالات فلزی که به آن ها وصل شده اند، شود.
  • آن ها موقتی هستند و اغلب برای دندان های جلو در نظر گرفته می شوند
  • بعضی از بیماران تا زمان بهبود محل جراحی کاشت ایمپلنت ممکن است از بریج مریلند استفاده کنند.
  • اگر خوب از آن ها مراقبت شود ممکن است تا 10 سال به خوبی دوام داشته باشند.
  • آن ها از مقاومت و دوام کافی برای جایگزینی دندان خلفی برخوردار نیستند.
  • چون دندان های دیگر تراشیده نمی شوند به راحتی قابل برگشت است

بریج های دندانی چقدر عمر می کنند؟

این نوع بریج با توجه به تعداد، محل و جنس آن بین 5 تا 15 سال عمر می کند. با معاینات مرتی ومنظم و همچنین رعایت بهداشت دهان ودندان، حداقل عمر بریج مریلند تا 10 سال می تواند باشد.

کیفیت تغذیه و صحبت با بریج دندان مریلند

وقتی که دندانتان را ازدست بدهید کیفیت تغذیه و صحبت کردنتان پایین می آید. وقتی که بجای دندانهای از دست رفته خود، یک بریج دندان مریلند جایگذاری کنید، تغذیه و صحبت راحت تر می گردد.  البته تا زمانی که به بریج عادت کنید، می توانید از غذاهای نرم یا ریز ریز شده استفاده نمایید. قرار دادن این نوع بریج بخصوص با دندانهای جلویی به بالابردن کیفیت صحبتتان کمک می کند.

دندان های اباتمنت

دندان های اباتمنت به دندان هایی گفته می شود که بریج دندان را نگه می دارند. بدین معنی است که دندانهای کناری دندان از دست رفته می باشند. این دندانها برای بریج های معمولی و قدیمی تراشیده می شدند. ولی برای بریج مریلند این اتفاق رخ نمی دهد. یکی از مزیتهای بریج مریلند نسبت به سایر بریجها همین است.هر چقدر دندانهای اباتمنت کمتر دست بخورند، آسیب کمتری می بینند .

 ظاهر و زیبایی بریج

بریج هایی که باله فلزی یا رزینی دارند (مریلند) و به دندان های مجاور چسبانده می شوند، ممکن است باعث خاکستری شدن دندان های اباتمنت شوند. برای دندان جلویی کناری نیز در صورتی که شرایط دهان از لحاظ بایت و غیره مساعد باشد، می توان از این نوع بریج استفاده کرد.

دوام بریج دندان

عوامل زیادی تعیین کننده موفقیت بریج هستند. این نوع بریج دوام کمتری نسبت به سایر بریج ها دارند. بدین علت که کمترین میزان تراشیدن و آماده سازی دندان در این نوع بریج رخ می دهد. این روش باعث محافظت بیشتر از ساختار دندان می شود. از طرفی کل بریج تماما به قدرت چسب باله های بریج به سطح  دندان اتکا دارد. در صورت جدا شدن چسب باله بریج می توان دوباره آن را چسباند.  نکته ای که در این زمان مهم است، در این حالت مدت زمانی که پل دندانی دوام می آورد احتمالا به اندازه قبل نیست.