تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

ایمپلنت بهتر است یا پروتز؟

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

ممکن است یک و یا چند  دندان خود را از دست داده باشید. برای جبران این مشکل درعلم دندانپزشکی راههای مختلفی ابداع گردیده است. دو مورد از پرطرفدارترین راهها برای جایگزینی دندانهای از دست رفته ایمپلنت و پروتز می باشد. ایمپلنت و پروتز دو شیوه رایج برای جای گذاری و ترمیم دندانهای از دست رفته می باشند. اگر برای شما هم این سوال پیش بیاید که کدام یک از این دو درمان را انتخاب نمایید، ما در این  مقاله این دو روش درمانی را مقایسه می نماییم.

 

پروسه اجرای دو درمان

ایمپلنت دندان یک پایه از جنس فلز تیتانیوم می باشد. این پایه پیچ مانند درون استخوان فک قرار می گیرد. کاشت ایمپلنت مراحل مختلفی دارد. بعد از انجام این مراحل، حدود سه تا شش ماه بعد از کاشت ایمپلنت، استخوان فک به ایمپلنت جوش می خورد. سپس بر روی آن تاج ایمپلنت قرار می گیرد. در صورتی که فرد به فلز حساسیت داشته باشد بجای آن اکسید زیرکونیوم استفاده می شود.

درمان پروتز را اغلب با اسم های دنچر و یا دندان مصنوعی می شناسند. برای درمان پروتز در ابتدا از فک بیمار قالبگیری انجام می پذیرد. در لابراتورهای خاص پروتزهای مورد نظر ساخته می شود. سپس فضای خالی دندانها با دندانهای مصنوعی پر می گردد.

ثابت و متحرک بودن

در مورد ثابت و متحرک بودن این دو شیوه درمانی میتوان به این مورد اشاره نمود که:

درمان ایمپلنت پس از کاشت ثابت می باشد، هیچ گونه لقی ندارد.  درمان پروتز دندان یا همان دندان مصنوعی،  یک درمان متحرک می باشد. دندان مصنوعی از دهان بیرون می آید و شما باید بی نهایت مراقب بهداشت آن باشید.

جنس

در 96 درصد بیمارن ایمپلنت از جنس تیتانیوم است.  فلز تیتانیوم دارای سازگاری بالا با بدن می باشد. در4 درصد دیگر ممکن است افراد به فلز حساسیت نشان دهند. بنابراین برای این افراداز جنس زیرکونیم اکساید برای شاخت ایمپلنت استفاده می نمایند.

از سمت دیگر پروتز از جنس پرسلن ساخته می شود.

به طور کلی تیتانیوم نسبت به پرسلن ماده خیلی قوی تری می باشد. بنابراین از نظر مقاومت نسبت به فشار ایمپلنت ماندگاری بالاتری از پروتز دارد.

هزینه

از نظر هزینه شیوه ایمپلنت بمراتب گرانتر از شیوه پروتز دارد. پروتز نسبت به ایمپلنت هزینه کمتری دارد واز نظر قیمت به صرفه تر می باشد. البته یک مسئله را باید درباره این موضوع مد نظر قرار دهید. درست است که پروتز ارزانتر می باشد ولی از آنجا که ماندگاری پروتزها کمتر از درمان ایمپلنت می باشد. بعد از چند سال باید دوباره برای درمان پروتز اقدام نمایید.

 

شباهت ظاهری به دندان اصلی

از نظر ظاهری، ایمپلنت دندان به دندان های طبیعی از پروتز شبیه تر می باشند. این موضوع از نظر زیبایی و داشتن طرح لبخند به شدت برای فرد موثر می باشد.

 

مشکلات دو شیوه درمانی

از مشکلات درمان پروتز میتوان به در آمدن آن موقع تغذیه و یا صحبت کردن اشاره نمود. البته که این مشکل در درمان ایمپلنت بخاطر ثابت بودن آن مشاهده نمی شود.

ایمپلنت دندان موجب جلوگیری از تحلیل استخوان فک می گردد.  پروتز این توانایی را ندارد و نمی تواند جلوی تحلیل رفتن استخوان فک در فرد گردد.

سخن پایانی

در این مطلب سعی کردیم از مهمترین معایب و مزایای این دو درمان برایتان نام ببریم. شما میتوانید بهترین گزینه را برای خود انتخاب نمایید. این گزینه تاثیر بسزایی در سلامت و زیبایی چهره شما دارد. البته توصیه ما به شما این است که در ابتدا به یک دندانپزشک مراجعه نمایید. دندانپزشک با توجه به شرایط بدنی و دندانهای شما توصیه های صحیح را می نماید.