تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

ایمپلنت دندان های آسیاب

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

 وقتی دندان دچار پوسیدگی گردد. ممکن است بدلیل عدم رسیدگی ناچار به عصب کشی گردد. در حین عصب کشی دیواره های دندان تراشیده می گردند و سست می شوند. این دندان براحتی ممکن است از بین برود. این یکی از سناریوهای مختلف برای از دست رفتن دندان فرد می باشد. برای جایگزینی این دندان از دست رفته یکی از روشهایی که توصیه می گردد، ایمپلنت دندان می باشد. در ادامه به ارائه توضیحاتی راجع به ایمپلنت دندان آسیاب می پردازیم.

ایمپلنت

ایمپلنت دندان یک پایه از جنس فلز تیتانیوم می باشد. این پایه پیچ مانند درون استخوان فک قرار می گیرد. کاشت ایمپلنت مراحل مختلفی دارد. بعد از انجام این مراحل، حدود سه تا شش ماه بعد از کاشت ایمپلنت، استخوان فک به ایمپلنت جوش می خورد. سپس بر روی آن تاج ایمپلنت قرار می گیرد. در صورتی که فرد به فلز حساسیت داشته باشد بجای آن اکسید زیرکونیوم استفاده می شود.

امروزه درمان ایمپلنت دندان به دلایل متعددی جزء محبوبترین روش های جایگزینی دندان از دست رفته می باشد. ازجمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • طول عمر بالا
  • استحکام بالا
  • حفظ استخوان فک
  • درصد موفقیت بالای درمان

ایمپلنت دندان های آسیاب

ایمپلنت دندان های آسیاب یکی از گزینه های درمانی مناسب برای جایگزینی دندانهای آسیاب در انتهای فک ها می باشد. این درمان به ایمپلنتولوژیست این امکان را می دهد تا بدون از بین بردن دندان های سالم مجاور، دندان های از دست رفته را جایگزین نمایند.

این روش درمانی مانند سایر روش های درمانی هر روز پیشرفت میکند. هر روز برای راحتتر و سریعتر کردن این درمان متد جدیدتری ابداع می کنند. به گونه ای که روش ایمپلنت دندانی که در گذشته برای بیماران انجام می گردید، پیچیده تر از روش های کاشت ایمپلنت دندان به سبک امروزی بود.

انواع ایمپلنت

انواع مختلفی از ایمپلنت، تاج و پایه با توجه به شرایط فرد برای جایگزینی دندانها استفاده می گردد. این که از کدام نوع برای درمان استفاده گردد بر عهده دندانپزشک می باشد. معیارهای مختلفی باید در نظر گرفته شود. در زیر برخی از مهمترین معیارها را برایتان شرح می دهیم.

زیبایی و طبیعی بودن

برای جایگزینی دندانهای جلو زیبایی مهمترین فاکتور می باشد. در این حالت بعلت تاثیر دندانهای جلو در زیبایی طرح لبخند زیبا بودن ایمپلنت تاثیر زیادی دارد.

مقاومت

بر عکس دندانهای جلو برای دندانهای عقب و آسیاب زیبایی از ویژگیهای اصلی نمی باشد. برای دندانهای آسیاب دوام و ماندگاری ایمپلنت مهمترین ویژگی می باشد.

طول پایه ایمپلنت

یکی دیگراز ویژگیهایی که باید در زمان کاشت ایمپلنت دندان آسیاب مد نظر قرار بگیرد طول پایه ایمپلنت می باشد. با توجه به شرایط استخوان فک ، دندانهای کناری و برخی شرایط تخصصی دیگر ممکن است طول پایه ایمپلنت دندانهای آسیاب متفاوت باشد.

مدت زمان درمان ایمپلنت دندان آسیاب

معمولا ایمپلنت دندان یک شیوه درمانی زمان بر می باشد. البته شرایطی وجود دارد که در کوتاه و بلند شدن این دوره درمانی موثر می باشند. بعنوان مثال اگر تراکم استخوان فک در منطقه کاشت خوب باشد، میتوان در یک جلسه ایمپلنتها را درون دهان کاشت. در این حالت نیازی به جلسات متعدد برای کاشت ایمپلنت ندارد. این نوع ایمپلنت را ایمپلنت فوری می دانند.

بر عکس آن، اگر تراکم استخوان فک مناسب نباشد. احتمالا نیاز به پیوند استخوان می باشد. و یاممکن است  نیاز به روش های جراحی دیگر همچون لیفت سینوس باشد. بهمین جهت این درمان در چندین جلسه انجام می گردد. در حالت های بالا ممکن است زمان درمان ایمپلنت دندان آسیاب بین ۳ ماه تا 10 ماه طول بکشد.

عوامل تاثیر گذار بر ایمپلنت

عوامل زیادی بر طول مدت درمان ایمپلنت دندان تأثیر می گذارد:

  • تراکم استخوان فک.
  • عرض و ارتفاع استخوان فک.
  • سلامت بدن  و نداشتن بیماریهایخاص همچون دیابت.
  • وجود عفونت یا ضایعات در محل جراحی.
  • نیاز به روشهای پیشرفته ایمپلنت.
  • پیوند استخوان.