تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

لبخند لثه ای چیست؟

(کلینیک دکتر صادقی)

یکی از عواملی که در زیبایی چهره فرد نقش دارد لبخند زیبا می باشد. ممکن است یک سری اختلالات طبیعی موجب این بشود که بسیاری از افراد تمایلی به لبخند زدن نداشته باشند. یکی از این اختلالات لبخند لثه ای می باشد. برای افرادی که از داشتن این نوع لبخند احساس ناخشنودی دارند درعلم دندان پزشکی راه چاره ای وجود دارد.

لبخند لثه ای

دندانهای زیبا و یکدست و لثه های سالم در سلامتی فرد نقش بسیار بالایی دارند. اگر درحالت دندانها و تناسب در شکل و قرارگرفتن دندانها و لثه های اطراف آنها مشکلی ایجاد گردند، در این حالت  با ایجاد مشکل در ظاهر لثه میتواند لبخند لثه ای را پدید بیاورد.

لبخند لثه ای به حالتی گفته می شود که هنگام لبخند زدن، بخش زیادی از لثه های فرد عموما لثه های بالایی فرد دیده می شود. در این حالت دندانها ونحوه قرار گرفتن لبهای فرد به گونه ای می باشد که در هنگام لبخند زدن، لثه های فرد مشاهده می گردد.

علل پدیدار شدن لبخند لثه ای

از جمله علت هایی که  باعث به وجود آمدن این مشکل می گردند می توان به مواردی که در زیرآمده است، اشاره کرد :

 • افزایش حجم لثه
 • ارتفاع کم لب

  عضلات صورت

  اندازه و ظاهر دندان ها

  ارتفاع زیاد فک بالا (شایع ترین دلیل)

  رشد زیاد قسمت بیرونی استخوان فک بالا

  التهاب لثه ها بر اثر رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

روش های درمان لبخند لثه ای

برای اصلاح این مشکل راههای متفاوتی وجود دارند . سه تا از مهمترین روش های درمان این اختلال جراحی فک، جراحی لثه و ارتودنسی می باشد.

درمان لبخند لثه ای با ارتودنسی

یکی از شایع ترین راههای درمان لبخند لثه ای ارتودنسی می باشد. در این روش با استفاده از بریس های ارتودنسی موقعیت دندانها را تغییر می دهند و با استفاده از این درمان لبخند لثه ای را از بین می برند.

درمان لبخند لثه‌ای با جراحی فک

در این روش درمانی با استفاده از جراحی فک، موقعیت دندانها را تغییر می دهند و مشکل لبخند لثه ای به سادگی حل می گردند.

درمان با جراحی لثه

در این روش یکی ازعوامل ایجاد کننده طرح لبخند یعنی بافت اضافی لثه رشد کرده اطراف دندانها را با جراحی جدا می کنند و دندانها رانشان می دهد.