تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

اصول نخ دندان کشیدن

یکی از اصولی ترین مسائل بهداشت دهان و دندان که تاثیر بسزایی در سلامت دندانها  دارد، کشیدن نخ دندان می باشد. نخ دندان وسیله ای است که همراه با مسواک زدن بهترین گزینه های مکمل برای بهداشت دندان می باشند. نخ دندان جهت برداشتن پلاکهای دندانی و خارج کردن ذرات غذایی از لابلای دندانها، جایی که مسواک نمی تواند پاکسازی کند استفاده می گردد. در این مطلب کمی راجع به نخ دندان و اصول استفاده از آن جهت حفظ بهداشت دهان و دندان توضیحاتی ارائه می نماییم.

به طور کلی وقتی که مسواک می زنید. ذرات بین دندانها تا حدود زیادی برداشته نمی شوند. و در بین دندانها باقی می مانند. علت این امر هم به این علت می باشد که پرز مسواک در بین دندانها نمی رود. اگر قبل از مسواک زدن، از نخ دندان استفاده نمایید. ذرات لابلای دندانها را از آنجا خارج نموده و در نهایت با مسواک زدن آنها را از سطح دندانها می زدایید. بنابراین موثرترین شیوه برای حفظ بهداشت دهان و دندان استفاده از نخ دندان بعنوان مکمل مسواک می باشد.

بیماریهای لثه معمولا بعلت تجمع  جرم و پلاک  بر روی دندانها ایجاد می گردد. بنابراین استفاده از نخ دندان و مسواک جهت از بین بردن ذرات غذایی باقی مانده، پلاکهای دندان و باکتریهای مضر درون دندان الزامی می باشد. با کاهش پلاک ها  بر روی دندان بعلت استفاده از نخ دندان تا حد زیادی از ابتلا به بیماریهای لثه جلوگیری می گردد.

موقع نخ دندان کشیدن باید تا خط لثه نخ  کشیده شود. به این شیوه هم جرمهای دندانی از روی لثه برداشته می شوند. و هم مواد غذایی از آن مناطق برداشته می شوند. در ضمن در لثه ایجاد زخم نمی کند. با این روش ریسک پوسیدگی دندان، بیماریهای لثه و سایر بیماریهای دهان و دندان را بشدت کاهش می دهد.

اما یک نکته اصولی که هرگز نباید فراموش نمایید.  اگر نخ دندان را به شیوه درست و اصولی استفاده ننمایید. نه تنها مشکلات دندانی شما را حل نمیکند بلکه می تواند مسائل و مشکلات جدی تری برای شما ایجاد کند . بنابراین اگر استفاده اصولی از نخ دندان را بلد نیستید، بدون خجالت از دندانپزشکتان بپرسید. در این زمینه اگر اطلاعاتتان کامل نباشد تنها کسی که ضررمی نماید فقط شما می باشید.

تمیز کردن بین دندانها و بهداشت دهان و دندان نباید دردناک و با ایجاد زخم باشد. اگر با فشار زیاد از نخ دندان استفاده نمایید به بافت بین دندانها و لثه آسیب می رسد. با آسیب این منطقه امکان ورود باکتریها به محل زخم وجود دارد و باعث ایجا بیماریهای عفونی لثه می گردد.  بنابراین باید به حدی فشار به بافت بین دندان و لثه بیاورید که علاوه بر پاک شدن فضای بین دندانها و لثه از آلودگی ها، به دندانها و لثه آسیبی وارد نگردد.

نحوه نخ دندان کشیدن

نخ دندان به اندازه 50 سانتی متر جدا نمایید.

آنرا بدور انگشتان وسط خود بپیچید و بین دو انگشت شست و اشاره به گونهای قرار دهید که بین آنها یک قطعه پنج سانتی وجود داشته باشد.

این تکه پنج سانتیمتری را بین دو انگشت محکم بگیریدو بین دندانها تا خط لثه پایین ببرید.

سپس با حرکتی زیگزاگی بین دندانها حرکت دهید.

توجه داشته باشید که هرگز با فشار بیش از حد نخ دندان نکشید .

برای گرفتن نتیجه بهتر برای استفاده از نخ دندان  در دندانهای مختلف، حتما برای هر دندان، یک قطعه جداگانه پنج سانتی  استفاده نمایید.

این تکه 5 سانتیمتری را بین دو انگشتتان محکم بگیرید و بین دندانها تا خط لثه پایین برده و با حرکتی زیگزاگی بین دندانها می بریم. توجه کنید که نخ را بافشار زیاد بین دندانها حرکت ندهید . نخ دندان را بین دندانها و بروی سطح دندان بکشید تا نتایج مطلوبتان را بگیرید.

برای دستیابی به نتیجه بهتر برای هر دندان یک قطعه 5 سانتی از نخ دندان استفاده گردد.