تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

بریج بهتر است یا ایمپلنت

(کلینیک دکتر الهه صادقی)

بسیاری از مردم حداقل یکی دو دندانشان را از دست داده اند. راههای زیادی برای جایگزینی این دندانها وجود دارد. برخی از پرکاربردترین این راههای جایگزین بریج و ایمپلنت می باشند. اما ممکن است ندانید که کدام یک از این روشهای درمانی را برای خود انتخاب کنید. یا اینکه نمی دانید کدام یک از این روشها بهتر است. برای یافتن جوابی برای این سوال ها این مقاله را مطالعه نمایید.

بریج

بریج یکی از روشهای درمانی جایگزین دندانهای از دست رفته می باشد. نام دیگر درمان بریج،  پل می باشد. برای درمان پل دو پایه برای انجام درمان نیاز می باشد. این دو پایه دو دندان کناری دندان یا دندانهای از دست رفته می باشند. برای این درمان دو دندان کناری دندان از دست رفته را می تراشند. در نهایت روکش بر روی آنها قرار می گیرد. به همین راحتی فضای خالی بین دندانها پر می گردد. نهایت دندان از دست رفته برای این درمان دو دندان می باشد. بیش از دو دندان احتمال شکست این در مان بیشتر می گردد.

همانگونه که در بالا گفته شد: برای بریج دو دندان کناری را باید تراشید. در اینجا دو حالت ممکن است رخ دهد. این دو حالت عبارتند از :

حالت اول: دندان کناری ناسالم

در این حالت ممکن است یک و دو ندان کناری مشکل داشته باشند. این دندانها ممکن است نیاز به عصب کشی، تراشیدن، پست قراردادن و …داشته باشند. در این حالت مشکل خاصی پدید نمی آید. در این حالت با یک تیر دو نشان می زنید. اول اینکه دندان از دست رفته شما یک جایگزین پیدا می کند. از طرف دیگر دندان مشکل دار شما هم تراشیده می شود. این دندان ترمیم شده و روکش می گردد.

حالت دوم: دندانهای کناری سالم

در این حالت به ناچار باید دندانهای سالم کناری تا حد زیادی تراشیده شوند و عمر آنها به شدت کم می گردد.

ایمپلنت

در این روش درمانی یک پایه پیچ مانند درون لثه قرارمی گیرد. جنس این پایه فلز تیتانیوم و یا اکسید زیرکونیم می باشد. این پایه در این درمان نقش پایه و ریشه دندان را دارد. وقتی که پیچ به استخوان فک جوش خورد بر روی آن تاج دندان قرار می گیرد. در کل این روش روش مناسب تری می باشد.

وضعیت بهداشت دهان و دندان

 ویژگیهای متعددی در زمان انتخاب درمان مطرح می شود. یکی از آنها وضعیت سلامت و بهداشت دهان و دندان می باشد. به طور کلی یک سری افراد کاندیهای مناسبی برای ایمپلنت نیستند. این افراد عبارتند از

  •  افرادی که بهداشت دهان ودندان را رعایت نمی کنند
  •  افراد سیگاری
  • افراد دیابتی
  • افراد دارای بیماریهای خاص و نقص ایمنی.

در این افراد بخاطر مشکلاتی که در بالا اشاره شد وجود دارد، درمان ایمپلنت موفق نمی باشد.

هزینه

از نظر هزینه بریج خیلی ارزانتر از ایمپلنت می باشد. البته بهتر است در این مورد به چند نکته توجه نمایید.

ماندگاری بریج معمولا پنج تا ده سال می باشد ولی ایمپلنت مادام العمر می باشد.

از آنجاییکه دوره درمان ایمپلنت چندین ماه طول می کشد، می توانید در چندین مرحله هزینه آنرا پرداخت نمایید.

جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان فک و لثه

پایه تیتانیومی ایمپلنت درون استخوان فک قرار می گیرد. همین کار باعث تقویت استخوان فک در آن منطقه می گردد. در درمان بریج هیچ چیزی درون استخوان فک قرار نمی گیرد. همین امر باعث از بین رفتن استخوان فک در آن منطقه میگردد.

بریج بهتر است یا ایمپلنت

برای پاسخ به این سوال دریک مطلب مقایسه ای انتخاب را بر عهده شما قرار می دهیم.

در درمان بریج، بخش زیادی از عاج دندان های کناری تراشیده می شود. بر خلاف بریج، ایمپلنت در این زمینه دارای برتری است. در درمان ایمپلنت به دندان های مجاورآسیبی وارد نمی شود. ایمپلنت به صورت انفرادی جای دندان از دست رفته قرارمیگیرد. از این نظرایمپلنت گزینه بهتری می باشد. به عبارت دیگر:

ایمپلنت به صورت مستقل، یک پروتز محکم و دائمی در استخوان فک کار گذاشته می شود. ایمپلنت نیازی به تراش دادن سایر دندان ها ندارد.

از نظر وضعیت سلامت فرد هم میتوان گفت ممکن است از کاندیداهای مناسب برای ایمپلنت نباشید. بهمین دلیل بهتر است از روش درمانی بریج استفاده نمایید. بنابراین در این افراد درمان  بریج یک درمان کاربردی تر می باشد.

از نظرهزینه هم میتوان گفت که مسئله بسیار مهمی برای افراد می باشید. در این زمینه شما می توانید جنبه کوتاه مدت در نظر بگیرید. در این صورت بریج درمانی بهتر می باشد. ولی بهتر است تمام جوانب هر دو درمان را بسنجید و با توجه به شرایطتتان گزینه بهتر برای خودتان را انتخاب نمایید.

از نظرتاثیر براستخوان فک و سلامت دهان و دندان هم میتوان به نکته مهمی اشاره نمود. اگر دندانتان را از دست بدهید، استخوان فک در آن منطقه از بین می رود. علاوه بر آن بخش ها، تحلیل استخوان به دندانهای کناری هم سرایت می کند. این مسئله ممکن است دندانهای کناری را هم لق کند و از بین ببرد. به این نکته توجه نمایید.