شماره تماس : 02122016608

درمان لکه های ماه گرفتگی

 ( Birthmark )

لکه های ماه گرفتگی یک اختلال مادرزادی رایج می باشد. این اختلال هنگام تولد روی پوست در طی چند هفته اول زندگی نوزاد دیده می‌شود. این لکه ها بر روی همه قسمتهای بدن می تواند ایجاد گردد. علاوه بر آن این لکه ها از نظر اندازه، شکل و رنگ در افراد مختلف می تواند متفاوت باشند.

لکه های ماه گرفتگی فقط از نظر زیبایی برای فرد ایجاد مشکل می کند. هرنوع این لکه ها باید حتما توسط پزشک تشخیص داده شود. همانطورکه انواع مختلفی از این لکه های مادرزادی وجود دارد، عوارض و ضایعات مختلفی هم ممکن است برای فرد ایجاد نمایند. بنابراین برای یافتن بهترین راه درمان برای این مورد باید انواع این لکه ها رابدانیم. در این مطلب چند نمونه دیگراز انواع ماه گرفتگی ها را برایتان شرح می دهیم.

لکه های ماه گرفتگی یک اختلال مادرزادی رایج می باشد. این اختلال هنگام تولد روی پوست در طی چند هفته اول زندگی نوزاد دیده می‌شود. این لکه ها بر روی همه قسمتهای بدن می تواند ایجاد گردد. علاوه بر آن این لکه ها از نظر اندازه، شکل و رنگ در افراد مختلف می تواند متفاوت باشند.

 لکه های ماه گرفتگی

دلیل اصلی ابتلا به این لکه مادرزادی معلوم نیست. دلایلی که برای این اختلال بیان می گردد می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • جابه جایی معیوب سلولها در طی رشد جنینی
  • جهش های ژنتیک
  • وراثت

برخی از این لکه ها دائمی می باشد و با گذشت زمان بزرگتر می شوند. برخی از این خالهای مادرزادی هم پس از مدتی از بین می روند. این لکه ها خوش خیم می باشند. به جز مسائل زیبایی هیچ مشکل پزشکی برای فرد ایجاد نمی کند.

درمان ماه گرفتگی

همانطور که در بالا بدان اشاره گردید،لکه های ماه گرفتگی  فقط از نظر زیبایی برای فرد ایجاد مشکل می کند. هرنوع این لکه ها باید حتما توسط پزشک تشخیص داده شود. همانطورکه انواع مختلفی از این لکه های مادرزادی وجود دارد، عوارض و ضایعات مختلفی هم ممکن است برای فرد ایجاد نمایند. برخی سعی می کنند که این اختلال را با استفاده از مواد آرایشی، مواد آبرسان پوست و لایه برداری تحلیل نمایند. بنابراین برای یافتن بهترین راه درمان برای این مورد باید انواع این لکه ها رابدانیم. در این مطلب چند نمونه از انواع ماه گرفتگیهارا برایتان ارائه میکنیم.

انواع لکه‌های ماه گرفتگی

N

لکه‌های ماه گرفتگی حاوی رنگدانه

این لکه ها شامل انواع مختلف لکه‌ها از جمله خالها، لکه‌های کرم رنگ و لکه‌های مغولی می‌شوند. خال یک اصطلاح غیرتخصصی برای این لکه ها می باشد، که لکه‌های پوستی و حاوی رنگدانه هستند. هر چند اکثر خالها مشکلی برای سلامتی افراد ایجاد نمی‌کنند. بعضی از خالهای مادرزادی بزرگ ممکن است تاثیرات مضری در زندگی افراد داشته باشند.

خالهای قهوه‌ای به علت وجود رنگدانه زیاد ایجاد می‌شوند. این خالها محو نمی‌شوند و نیاز به درمان هم ندارند.

 لکه‌های مغولی صاف هستند و لکه‌های آبی خاکستری از خود به جا می‌گذارند.  این لکه ها بسیار شایع می باشند. می‌توان آن را در بدن کودکان مشاهده کرد. این لکه‌های ماه گرفتگی معمولا تا 7 سالگی کودک از بین می روند.

N

لکه‌های ماکولار

از ویژگیهای بارز این لکه‌ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

بسیار نازک .

صورتی کم رنگ .

همسطح پوست  .

بدون رنگدانه.

این خالها معمولا در کمر، گردن و بالای پلک چشم نوزادان دیده می‌شوند. اغلب  لکه‌های ماکولار که واقع در بالای پلک هستند، در اولین سال تولد نوزاد ناپدید میشوند. اما اکثر آنهایی که روی گردن و کمر هستند باقی می‌مانند.

N

لکه‌های شرابی

این لکه‌ها معمولا روی صورت نمایان می‌شوند. رنگ این نوع لکه ها قرمز، صورتی و بنفش می باشد. آنها خود به خود از بین نمی‌روند. این سبک لکه ها همزمان با بزرگترشدن کودکان این لکه ها هم بزرگتر می‌شوند.

N

ناهنجاریهای عروقی

این ناهنجاریها به علت رشد غیر عادی رگهای خونی ایجاد می‌شوند و تقریبا همیشه در بدو تولد وجود دارند. یکی از مهمترین این ناهنجاریها لکه‌های شرابی است که ناشی از ناهنجاری های عروقی هستند. این ناهنجاریها در هرجایی از بدن می‌توانند ایجاد شوند. این لکه‌های شرابی هنگام تولد رخ می دهند و نوعی از لکه‌های ماه گرفتگی همسطح پوست هستند که برآمدگی ندارند و صورتی یا قرمز رنگ هستند و بعد از گذشت چندین سال رنگشان به سمت قرمز بنفش می رود.

N

همانژیوم

همانژیومها ضایعاتی در نوزادان هستند که در همان دو هفته اول بعد از تولد به وجود می‌آیند. در واقع همانژیوم‌ها به علت رگهای خونی بسیار ریزی که در یک جا جمع می‌شوند به وجود می‌آیند و ۶ تا ۹ ماهگی به سرعت رشد می‌کنند. علت تومورهای شایع در کودکان همانژیومها هستند.

همانژیوم ها معمولا در اطراف سر و گردن ایجاد می‌شوند. برخی از همانژیومها در اندامهای داخلی مثل شکم، کبد، روده‌ها و کلیه‌ها رشد می‌کنند. در این حالت به وسیله تغییر رنگ پوست قابل تشخیص هستند. این نوع ماه گرفتگی ها ممکن است از بین بروند و یا خیر. بعضی از آنها با گذشت چند ماه از تولد ناپدید می‌شوند. اما برخی دیگر چندین سال طول می‌کشد تا کاملا محو یا ناپدید شوند.

N

لکه‌های سالمون

بخاطر شباهت این لکه ها به ماهی سالمون به آنها لک های سالمون می گویند. این لکه‌ها سطوح متفاوت و انواع قرمز و صورتی هستند.

بوسه فرشته و نیش لک لک

اگر لکه‌های سالمون روی صورت شما به وجود بیایند مردم به آنها بوسه فرشته میگویند. اگر روی گردن شما باشند به آنها نیش لک لک میگویند. برخی اوقات آنها ناپدید می‌شوند اما گاهی هم چنین اتفاقی نمی‌افتد.

N

لکه‌های مغولی

این نوع از لکه‌ها آبی خاکستری هستند. آنها معمولا به مرور زمان تیره‌تر می‌شوند. اغلب روی کمر یا باسن کودکان مشاهده می‌شوند. این نوع لکه ها هم مانند سالمون، برخی اوقات ناپدید می‌شوند اما گاهی اوقات هم چنین اتفاقی نمی‌افتد.

N

خالها

اگر شما با یک خال به دنیا آمده‌اید این خال هم به عنوان لکه‌های ماه گرفتگی شناخته می‌شود. اغلب مردم این خالها را نشانه زیبایی میدانند. اما همه خالها لکه‌های ماه گرفتگی نیستند.

خالها به طورمعمول کوچک، گرد و قهوه‌ای هستند اما گاهی اوقات بزرگتر می‌شوند و رنگ متفاوتی نسبت به رنگ پوست دارند. ممکن است آنها به رنگهای صورتی‚ رنگ پوست و یا سیاه رنگ باشند. بعضی از آنها صاف و بعضی دیگر به حالت برجستگی روی پوست دیده می‌شوند.

N

لکه‌های شیر قهوه‌ای

این لکه‌ها قهوه‌ای روشن هستند. روی چهره‌ای با پوست روشن قهوه‌ای روشن دیده می‌شوند. پوستهای تیره معمولا لکه‌های به رنگ قهوه‌ای خیلی تیره یا سیاه دارند. این لکه‌ها می‌توانند کوچک یا بزرگ باشند و معمولا به شکل بیضی هستند. با افزایش سن ممکن است محو شوند اما ناپدید نمی‌شوند.