تخفیف ویژه 10 درصدی بازدیدکنندگان وب سایت برای تمام خدمات کلینیک کد تخفیف : drsadeghioff10 (جهت بهره مندی از تخفیف به کلینیک مراجعه و یا تماس بگیرید )

پروترژن دندان چیست؟

(کلینیک پوست و مو دکتر الهه صادقی)

پروتروژن دندان به حالت بیرون زدگی دندان ها می گویند. در حالت عادی وطبیعی بین دندانهای فک بالا  و دندانهای فک پایین در ناحیه قدامی بین 3تا 5 میلی متر باید فاصله باشد. در صورتیکه فاصله بین دندانهای دو فک بیش از این باشد، به این مشکل جلوزدگی دندان می گویند.

پروتروژن در برخی از منابع بیرون زدگی دندانها و در برخی منابع جلوزدگی دندانها نامیده می شود. بیرون زدگی دندانها می تواند بر روی تکلم انسان تاثیرات منفی داشته باشد. تاثرات آن بر شمایل ظاهری انسانها هن کاملا مشهود می باشد.

علت بیرون زدگی دندانهای بالا

علت وقوع بیرون زدگی دندان به نوع و شکل آن بستگی دارد. در اینجا برخی از مهم ترین علل بیرون زدگی دندان های بالا را برایتان نام می بریم:

  • ژنتیک یکی از مهمترین و شایع ترین دلیل برای بیرون زدگی دندانها می باشد. درواقع بسیاری از انسانها این مشکل را از خانواده و نیاکان خود به ارث می برند.
  • از دیگر دلایل ابتلا به اختلال پروتروژن مکیدن بیش از حد پستانک و انگشت شست در کودکی میباشد.
  • کوچک بودن فک و نبود فضای کافی برای رشد دندان ها. در این حالت در دندانهای دائمی جلوزدگی ایجاد می گردد.
  • بزرگ بودن دندانها و نرمال بودن سایز فک ها
  • ازدحام دندانها
  • وارد شدن ضربه به صورت.
  • همانطور که مشاهده نمودید بسیای از این دلایل مربوط به مسئله ژنتیک می گردند.
  • در برخی موارد هم منشا استخوانی و دندانی دارند.
  • در برخی موارد جلو زدگی دندانهای بالا مربوط به عقب ماندگی فک پایین می باشد.

جلوزدگی دندان های بالا چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

یکی از مهمترین مشکلاتی که بیرون زدگی دندان ها برای فرد ایجاد میکنند، ایجاد تغییر در شمایل ظاهری فرد می باشد. این تغییر معمولا خیلی از افراد مبتلا به این مشکل را اذیت می کند.

از دیگر مشکلات مهم ابتلا به جلوزدگی دندانها، زمانی که فک ها بدلیل پروتروژن بدرستی بر روی همدیگر قرار نگیرند،  تغذیه و صحبت کردن برای فرد مشکل می گردد. وقتی که فک ها هم پوشانی نداشته باشند، جویدن غذا مشکل می گردد. همچنین در تکلم انسان با توجه به میزان شدت بیرون زدگی، اختلال ایجاد می کند. مثلا فرد در تلفظ برخی حرفها مشکل دار می گردد.

علاوه براینها رعایت بهداشت دهان ودندان کامل و موثر برای فرد مشکل می گردد. این خود مسبب ایجاد پوسیدگی ودیگر مشکلات برای فرد می گردد.

درمان بیرون زدگی دندان های بالا چیست؟

بسته به نوع بیرون زدگی دندانها، شدت وخامت آن، سن بیمار و خیلی شرایط دیگر پزشک متخصص درمانهای مختلفی برای آن در نظر می گیرد. ولی در کل مهمترین و رایج ترین درمان برای همه نوع بیرون زدگی دندان، شیوه درمانی ارتودنسی دندان می باشد. متخصصان ارتودنسی با توجه به شرایطی که ذکر شد، نوع ارتودنسی و براکت های مورد نیاز برای درمان را مشخص می کند. در صورتی هم که وخامت بیرون زدگی بیش از حد باشد، و با ارتودنسی درمان کامل انجام نگیرد، متخصص ارتودنسی فرد را به جراح فک ارجاع می دهد. و درمان جراحی فک بهمراه ارتودنسی را برای فرد در نظر می گیرد.

بسته به علت ایجاد پروتروژن یا جلوزدگی دندان های بالا، درمان و شیوع اصلاح مشکل نیز متفاوت است. اما به طور کلی اولین کسی که میتواند در این زمنیه به بیماران کمک کند یک متخصص ارتودنسی خوب است. این متخصص علت اصلی مشکل را تشخیص داده و بر اساس شدت آن اقدام به درمان و اصلاح میکند. متخصصان ارتودنسی از انواع بریس ها استفاده میکنند تا مشکل را طی یک مدت زمان نسبتا طولانی درمان کنند.

بهترین سن درمان پروتروژن دندان چیست؟

متخصصان ارتودنسی بر این باورند که تمام مشکلاتی ارتودنسی را می‌توان در سنین پایین تشخیص داده و کم کم اصلاح کرد. آن ها حتی می توانند از بروز این مشکلات پیشگیری کنند. به همین دلیل ما در ارتودنسی شاخه ای با نام ارتودنسی پیشگیرانه داریم که روی پیشگیری یا درمان اولیه مشکلات عدم همماهنگی دندان ها تمرکز دارد. بر همین اساس هرچه مشکل جلوزدگی دندان های بالا در سنین پایینتر درمان شود بهتر است. زیرا در کودکی امکان رشد مناسب استخوان فک یا کنترل رشد آن وجود دارد. بهترین سن ارتودنسی دندان های جلوزده سن 7 تا 13 سالگی است و در دو مرحله نیز انجام داده می‌شود.

دو مرحله ارتودنسی، جهت درمان پروتروژن، شامل چه اقداماتی می‌شوند؟

به انجام درمان ارتودنسی طی دو مرحله مجزا (اما مرتبط با هم) ارتودنسی دو مرحله ای یا دوفازی گفته می شود. مرحله اول در سنین 6 تا 9 سالگی است و زمانی است که هنوز دندان های دائمی کاملا در نیامده اند یا دندان های شیری هنوز کاملا نریخته اند. هدف از درمان ارتودنسی در این مرحله کمک به متسع کردن فک بالا و ایجاد فضا برای رشد دندان های دائمی است. طی این مرحله همچنین از فیس ماسک ها نیز برای کمک به هماهنگ کردن فک های بالا و پایین کمک گرفته میشود. طی مرحله دوم از سن 9 تا 13 سالگی نیز درمان با دستگاه های ارتودنسی ثابت و پلاک شفاف ارتودنسی متحرک آغاز میشود.

درمان بیرون زدگی دندان های بالا در سنین بزرگسالی چیست؟

اگر کودک خود را در سنین 6 تا 13 سالگی به یک دکتر متخصص ارتودنسی نشان نداده اید می توانید از سن 13 تا 15 سالگی برای درمان اقدام کنید زیرا هنوز دیر نشده است. اما اگر کودک را در سنین پایین و حتی نوجوانی درمان نکرده باشید ممکن است بعد از سنین بلوغ درمان کمی سخت تر شود و هزینه ارتودنسی نیز به مراتب بالاتر برود. در این سنین برای برطرف کردن مشکل ممکن است ترکیبی ازز درمان ارتودنسی همراه با جراحی فک بتواند به اصلاح مشکل جلوزدکی دندان های بالای فرزند شما کمک کند.